Byty na predaj - vypredané! Ponúkame na prenájom byt č.14 ! Info na tel.č.: 0903800864.

Čo s tesláckymi budovami?

Opýtali sme sa aký ďalší osud je naplánovaný tesláckym budovám, s ktorými miestne obyvateľstvo spájalo množstvo pracovných i osobných spomienok.

Miloš Kondela, majiteľ nábytkárskej firmy TEMPO KONDELA a terajší majiteľ budovy BTÚ nám odpovedal

Budova slúžila v minulosti na technicko-administratívne účely, uvedomil som si, že týmto smerom nemôžeme ísť, pretože by nemala dostatočné využitie. Rozhodol som sa ju rozsiahlou rekonštrukciou prerobiť na približne 60 bytov, ktorých je stále nedostatok. Jednalo by sa o kompletne vybavené garsonky a 1-izbové byty. Dvojizbové a luxusné 4-izbové by boli holobyty.

Predpokladané ukončenie je naplánované na január 2009.

Rovnakú otázku sme položili aj Mariánovi Murinovi majiteľovi firmy OMOSS a terajšiemu majiteľovi administratívnej budovy AB, ktorý nám odpovedal:

V súčasnej dobe dokončujeme projektovú dokumentáciu s tým, že v júni začneme s rekonštrukciou. ČO s budovou? Situácia je taká, že v miestnych podmienkach budova nemá využitie pre taký počet administratívnych pracovníkov ako v minulosti. Uvažoval som aj nad skladovými priestormi, no nakoniec z toho najlepšie vyšli byty. V budove ich bude 60. Dvoj a trojizbové byty budú s balkónmi a s možnosťou odkúpenia do vlastníctva. Počíta sa tiež s priestormi pre ambulancie v časti prízemie. Dokončenie rekonštrukcie je plánované na október 2008.

 

V Bielom dome a BTU bude znovu živo 

Dve oravské firmy - Tempo Kondela a Omoss - sa pustili do rekonštrukcie bývalých administratívnych budov niekdajšej Tesly - BTU a AB. V Nižnej pribudne do začiatku budúceho roka takmer 120 nových bytov.

NIŽNÁ. Miloš Kondela, majiteľ nábytkárskej firmy, začal s rekonštrukciou v marci. Práce by podľa jeho slov mali byť ukončené do konca januára budúceho roku.

,,V budove, ktorá kedysi slúžila ako administratívna budova, som si nič iné ako byty nevedel predstaviť. Využívať dvanásťposchodovú budovu na komerčné účely by asi tiež nebolo veľmi efektívne. Preto som sa rozhodol práve pre výstavbu bytov,” povedal nám dôvod prestavby budovy na byty Miloš Kondela. Podľa projektu by malo v budove vzniknúť 60 bytov - od garsoniek cez jedno, dvoj, až po luxusné 4-izbové byty s výmerou približne 120 m2. ,,Menšie, teda garsónky a 1-izbové byty, budú kompletne vybavené, ostatné budú holobyty.”

Bývalú budovu BTU musí nový majiteľ kompletne prerobiť. Z pôvodnej stavby ostane len skelet, rekonštrukciou prejde elektrina, voda, kúrenie, obvodové múry, na budove pracovníci kompletne vymenia okná. Ako nás informoval M. Kondela, v budove sa počíta s krbovými vložkami, práve preto bude aj cena bytov o niečo vyššia. O predbežnej cene bytov nás však nový majiteľ informovať nevedel, pretože tá bude závisieť od rozlohy, aj vybavenosti bytov. Podotkol však, že už teraz evidujú záujemcov o byty a to ešte ani nie sú postavené.

Majiteľom druhej administratívnej budovy bývalej Tesly je Marián Murín. Ako nás informoval, projektovú dokumentáciu na stavbu budú mať ukončenú pravdepodobne ešte tento mesiac. Hneď potom začnú so samotnou prestavbou budovy.

,,Myslím, že administratívnych budov už máme dosť a predpokladám, že toľko administratívnych pracovníkov, koľko ich pracovalo v bývalej Tesle, už nebude treba nikde. Do úvahy nepripadalo ani využívanie budovy na skladovanie. Okrem toho, bytov je na Orave ešte stále málo a ak aj sú, väčšinou sú len na prenájom. Preto som sa rozhodol, že vytvorím nové možnosti bývania, pričom byty si budú môcť potenciálni záujem-covia kúpiť do osobného vlastníctva,” hovorí M. Murín. V tejto budove pribudne na bývanie 60 dvoj a trojizbových bytov, každý byt bude mať vlastný balkón. Podobnou rekonštrukciou ako prvá budova prejde jej nižšia susedka. M. Murín predpokladá, že byty by mali byť vybudované do konca októbra tohto roka.